Gran Turismo Sport on visuaalselt ilus, aga sisu poolest suur pettumus

4
475

Sellest on nüüdseks möödunud neli aastat, mil Polyphony Digital ja Sony andsid viimati Gran Turismo mängu välja. Ühtlasi on Gran Turismo Sport’i puhul tegemist esimese mänguga sellest seeriast, mis on PlayStation 4 konsoolil ilmunud.

Tänu uuele platvormile ja tehnoloogiale lubati mängijatele parimat ja kõige realistlikuma graafika-, heli- ja füüsikamootoriga võidusõidusimulaatorit. Lisaks pidi Gran Turismo Sport endaga kaasa tooma revolutsiooni võidusõidumängudes. Põhiliseks erinevuseks reaalse autospordi ja Gran Turismo Sport’i vahel pidi olema see, et viimast saavad nautida kõik, lastest vanuriteni. Isegi need mängijad, kes ei ole mitte kunagi varem rallimänge mänginud, saavad nüüd teada, kui lõbusad need on. Samal ajal aga lubati sügavust ja keerukust olemasolevatele Gran Turismo fännidele. Kas see kõik ka tõele vastab ja kui lõbus Gran Turismo Sport siis ikkagi on, sellele küsimusele üritangi nüüd allpool vastata.

Kui oled Gran Turismo seeriaga tuttav, siis ei tohiks see sulle üllatusena tulla, et Gran Turismo Sport näeb visuaalselt väga kena välja. Mängu sissejuhatav video on lausa vapustav, seda nähes hakkab süda kiiremini põksuma ja ila tilkuma, see kõik näeb lihtsalt suurepärane välja, kogu see video on lihtsalt vapustavalt hästi kokku pandud. Ka mäng ise näeb sama võrratu välja, kogu see menüüde ülesehitus (Sony võiks päris tõsiselt PS4 kasutajaliidese disaini Polyphony Digital’ile ehitada anda), säravad autod ja kõik need detailid seal, näiteks kasvõi rajad… on näha, et selle poolega on ikka väga suurt vaeva nähtud. Väga vähesed mängud suudavad siinkohal Gran Turismo Sport’i visuaalse poolega võistelda.

Sama positiivselt saab rääkida ka mängu heliefektidest. Autode mootorid, kokkupõrked, pidurdused, see kõik kõlab realistlikult, kohe kuulda, et oma ala eksperdid on asja kallal olnud.

Ka autode juhitavus on sujuv ja tasakaalustatud, mis peaks suuremale osale mängijatest igati sobima. Märgatavalt sujuvam ja mõnusam, kui näiteks Project CARS pakutav. Mis peamine, see töötab suurepäraselt ka tavalise PS4 puldiga, täpselt see, mida üks keskmine kasutaja PlayStation 4 peal tahab.

Gran Turismo Sport pakub kolme põhilist mängumoodi – Arcade, Campaign ja Sports. Arcade on neist ainuke variant, mida ka offlines mängida saab, aga kuna tegemist on ühekordsete sõitudega, siis mingit erilist põnevust see osa ei paku. See osa sobib rohkem kliendile või sõbrale demonstreerimiseks. Ka VR’i leiab Arcade alt, aga VR osa on mängul üsna kesine ja ei paku siin mitte mingisugust eraldi müügiväärtust mängule juurde. Nimelt on Polyphony suutnud teha ilusa ja ülihästi toimiva virtuaalsimulaatori, kuid sellega ei saa miskit muud mõistlikku teha peale kahe ringi sõitmise ühe eriti lihtsa AIga vastase vastu. Ei mingit Time Trialit ega midagi. Tundub nagu oleks tehtud suurepärane VR-demo Sony jaoks, kuid kodukasutajatele pole siin miskit peale hetkelise silmailu ja suure pettumuse pakkuda.

Gran Turismo Sport’i põhiline ja ka kõige asjalikum osa on Sports ehk onlines koos teistega mängimine. Ilmselgelt eSport ongi siis see lubatud revolutsioon võidusõidumängudes. Et sinna pääseda, tuleb sul loomulikult enne Racing Etiquette videod läbi vaadata.

Online sõidud on olnud kõik sujuvad ja kui mõned üksikud sõidud välja arvata, siis sõitudesse on kokku valitud üpris sarnase tasemega mängijad, seetõttu on ka võistlusmoment täiesti olemas. Ehk siis siinkohal tasub teiste mängude arendajatel uurida, kuidas selline tasakaal saavutatud on ja midagi sarnast ka oma mängudes kasutada. Ise kahtlustan, et siin võib olla tegemist sellega, et sõitjaid valitakse kokku regiooni, vanuse, sõidustiili ja oskuste järgi. See võib selgitada ka seda, et isegi partys koos olles sõbrad sama päevasõitu tegema ei pääse. Probleeme võib siinkohal esineda ka siis, kui üks sõpradest teeb ruumi, siis võib näiteks ootama jäädagi, et märgitud arvu sõitjaid kokku saada, eriti kui sõber elab mõnes teises riigis.

Gran Turismo Sport’i online osast veel rääkides tuleks mainida, et seda infot ja neid erinevaid seadeid on lihtsalt nii tohutult palju, et esimestel kordadel võib kogu see pilt lihtsalt silmade ees kirjuks võtta – mis, kus, kuidas, miks, mida kuradit ma siin tegema/valima pean? Alguses ongi lihtsam kõik jätta nii nagu on ja valida kolme ‘Daily Races’ vahel. Aga ka siin võtab natuke aega, et aru saada, mis toimub, et kuidas kurat ma siis nüüd sõita ikkagi saan. Näiteks on kõigil sõitudel ooteaeg 5-45 minutit enne, kui sa üldse sõitma pääsed. Selle aja jooksul saad siis raja peal oma kvalifikatsioonisõite teha, ring ringi järel, väga “põnev” tegevus.

Lisaks igapäevastele sõitudele toimuvad kindlatel kuupäevadel veel igasugused karika- ja meistrivõistlused. Millal need täpselt toimuvad, sõltub sinu regioonist, tasemest ja kes iganes teab, millest veel. Kui sa oled selline keskpärane sõitja, siis tõenäoliselt ei ole mõtet neile erilist tähelepanu väga pöörata, samas proovida muidugi võib alati.

Mängu kõige igavaim ja piinarikkaim osa aga on Campaign. Sisuliselt koosneb see autokoolist (driving school) ja erinevatest väljakutsetest. Enam igavamaks ja kohutavamaks seda osa vist väga teha ei annagi.

Autokoolis tuleb sisuliselt enne iga sõitu ennustada, mida sa tegema pead. Need kaks-kolm sõna ei anna väga eriti edasi seda infot. Noh, tegelikult on all ka pikem selgitus jooksmas, aga see tekst jookseb seal ikka nii kiirelt mööda, et selle lugemisega on tõsiseid raskusi, rääkimata siis loetu teadvustamisest omale. Jajah, ma tean, tegelikult on iga testi juures ka video olemas, aga ma ju väga viitsin iga enne sõitu veel videot vaatama hakata.

Ning mis värk autokoolis nende topeltklikkimistega on? Valin testi, ootan kuni avaneb ja siis jälle klikk, seejärel ootan, kuniks samal ekraanil samas pildis laetakse mulle mõned nupud juurde, eeeee… ja ma pean nüüd uuesti klikkima, et jah ma tahaks lõpuks ometi testi tegema minna. Sama lugu on väljumisega. Oleks siis pannud vähemalt ühe nupugi juurde, mis lubaks sealtsamast järgmise testi käivitada. Seda vist ei tasu mainidagi, et loomulikult anti iga testi jaoks täiesti uus auto jälle pihku, ehk siis auto tundma õppimise võid kohe heaga ära unustada.

Üldiselt mingit lõbu autokooli testid nagunii ei paku ja peale uute autode saamise see miskit juurde kah ei anna. Läbi tegin ma selle osa ainult seepärast et ma tahtsin näha kas peale mõne uue auto. mis ma sealt saan, midagi muud ka juhtub. Näiteks kas avaneb mingi lahe karjääri mood, kus saab AI vastu meistrivõistlustel sõita või miskit… Unistage edasi, tore oli, et läbi sai, aga sellega kogu see asi piirduski.

Ma ei imestaks, kui inimesed PS Store’st raha tagasi küsima hakkavad või mängu poodi tagasi viivad, sest mingit asjalikku sisu sel mängul pole ollagi. Ühesõnaga ei suutnud ma leida mitte midagi lõbusat siin osas, ei endale ega lastele. Mõlemad mu poisid vaatasid seda veidi kõrvalt ja nad otsustasid, et ei aitäh, aga nad jätavad selle mängu rahulikult vahele.

Kuigi autod näevad väga ilusad välja, siis kokku on mängus 140 autot. See on koht, kus suuremad rallimängude sõbrad hakkasid nüüd ilmselt suure häälega naerma. Need, kelle jaoks on see esimene rallimäng, siis võrdluseks võib tuua Forza Motorsport 7, kus on üle 700 sõiduki.

Kui sa otsid mängust võimalust, kus oma auto mootori ja muu kraami kallal nokitseda, siis midagi sellist sa siit ei leia. Isegi auto disaini muutmise osa on üks paras naljakoht, mis ei kannata mitte mingisugust kriitikat Forza Motorsort 7 või teiste rallimängudega võrdlemisel. No ei leidnud seda Gran Turismo fännidele lubatud põhjalikkust siit. Ilmselt on selle põhjalikkuse all siis silmas peetud neid online sõitude sätteid?

Kokkuvõttes tuleb öelda, et Gran Turismo Sport on eSpordile keskendunud mäng. See on küll visuaalselt ilus mäng, aga sisu poolest on tegemist suure pettumusega. Ma mõistan, et selle mängu kallal on palju vaeva nähtud, olgem ausad, mängu visuaalne pool on suurepärane ja helid on üpris realistlikud, aga ülejäänud mängu osaga oleks võinud siiski rohkem vaeva näha ja lisaks ilule ka mingit huvitavat sisu luua. Hetkel oleks selle mängu eest paras 20-30 eurot küsida, mitte rohkem. Vanadel eestlastel oli selliseks puhuks hea ütlemine, mis sobib ka selle mängu juurde, “ilu ei sünni patta panna”.

Info lapsevanematele:
PEGI hinnangu järgi sobib see mäng alates kolmandast eluaastast. Samuti kinnitab Sony, et Gran Turismo Sport peaks pakkuma lõbusat ajaviidet lastest kuni vanuriteni välja. Kahjuks jään ma siinkohal eriarvamusele, mängu kampaania osa on lastele liiga igav ja raske ning ainuke mis neile võiks mingil määral lõbu pakkuda, on Arcade osa. Kuid ka see osa ammendab ennast kiirelt. Juhul kui otsite lapsele rallimängu, siis tasub ära oodata Need for Speed Payback või kui teil on kodus arvuti või Xbox One, siis Forza Motorsport 7 pakub neile märksa rohkem ja huvitavamat tegevust.

PEGI 3
Gran Turismo Sport
Platvorm(id): PS4
Ilmus: 18. oktoober 2017
Arendaja: Polyphony Digital
Väljaandja: Sony Computer Entertainment
Ülevaade tehtud: PS4 Pro

Mängu saab osta siit:
osta_playstation
HEA
Näeb visuaalselt suurepärane välja
Realistlikud helid
Autode juhitavus on hea
HALB
Puudub huvitav sisu
VR osa jääb lahjaks
Autode valik on võrreldes teiste rallimängudega väike
3

4 KOMMENTAARID

 1. Gran Turismo sisu on aastal 2017 playstation trophis saamine, mitte
  Honda Civic type R 1997 lahtilukustamine.
  Autor kirjutab arvustuses ise arusaamata mängust või kui teda ei huvita tropis siis tuleks see lisada .

  • Mängude eesmärk on täna trophyde saamine mitte mängu sisu ja kvaliteet? See on küll midagi uut minu jaoks. 😉 Trophyde saamiseks ilmselt leiab lihtsamaid ja kordades odavamaid mänge äkki?

 2. Sisu ja kvaliteet on subjektiivsed , trophis obiektiivsed . Need näitavad mängija
  mängu võimekust ja tahtmist mängu põhjalikult süveneda .
  Inimene ,kes kirjutab pealiskaudseid arvustusi PS4 mängudest ,ise selle juures varjates täielikult oma mängitud mänge ja saadud trophis .Miks?
  Minule palju huvitavam oleks lugeda mängijate arvustusi mängudest milles on nad saavutanud
  platinum trophy. Sellel poleks ka niisugust müügimehe …
  http://psntrophyleaders.com/user/view/EriQmmaline#games

  • Mänguarvustused on subjektiivsed. Kui sa trophyde nimekirja otsid siis selle jaoks on teised kohad.

   Miks mul on võõraste suvaliste inimeste jaoks trophyde nimekiri kinni keeratud? Sest ma mängin enamasti mänge mis ei ole ametlikult veel väljas ja kuna PS4 peal ei oska Sony trphysid jne. automaatselt kinni keerata enne release, siis on embargo reeglites tihti kirjas et kasutaja peab käsitsi trophyde nimekirja kinni keerama. Selle lahti keeramine enne mängu ilmumist oleks embargo reeglite rikkumine. Nii lihtne see ongi.

   Kui sind huvitavad minu GTS trophyde nimekiri siis ma võin sulle seda ka niisama jagada. Ahjaa ei seal ei ole platinum trophyt ja ei mind ei huvita trophyd. Ma mängisin mänge enne seda kui Microsoft ja Sony mingite tobedate achievementide ja trophydega lagedale tulid, et tekitada kunstlikult mingit lisaväärtust mängudele mille kvaliteet jätab soovida ja mis muidu ei müüks. Jätan selle lõbu uuele põlvkonnale kes trophysid ja achievmente taga ajavad, unustades mängude algse pointi üldse ära. Tegemist on meelelahutusega, mitte trophyde püüdmisega. Mängisin mänge 20 aastat tagasi meelelahutuse pärast, teen seda täna ja kavatsen seda teha ka aastate pärast. Need trophyd ja achievementid võivad olemata olla, nii nagu neid näiteks endiselt Nintendo konsoolidel pole. Kas need sealt lahti tulevad või kui palju neist tuleb, ei huvita mind karvavõrdki. 😉 Aga ma usun, et kindlasti on kusagil keegi kes higipull otsa ees trophysid tsga ajab ja sellest siis hiljem kirjutab. Mina see igatahes pole ja ei plaani kah. 😉

Comments are closed.